İLK İZ'DE GÜNLÜK YAŞAM
TÜRKÇE ENGLISH

İLK İZ’DE GÜNLÜK YAŞAM

ilk iz Montessori Okulunda günlük yaşam sabah saat 07.30’da başlar. 09.00-09.30 arası “açık büfe” sistemi ile yapılan kahvaltı sonrası, 2-3 yaş ve 4-5-6 yaş grupları için hazırlanan günlük programa uygun etkinliklerle devam eder. Çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için besin grupları, kalori ve mineral gereksinmelerine özen gösterilerek hazırlanmış ve ailelere de iletilen yemek listesine uygun öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı yapılır. Ailelerin çocuklarını okula getirmede kahvaltı saatine özen göstermeleri ve eğitim programının işleyişi, grup lideri öğretmenin çocuklarla olan ilişkisinin aksamaması için 09.30’ dan sonra kahvaltı talep edilmemesi gerekir.

Okulumuzda tam gün ve yarım gün eğitim uygulaması yapılmaktadır. Tam gün ve yarım gün uygulamalarının yanısıra; 08.00 – 12.00 arası “yemekli yarım gün”, 09.00 – 11.30 arası “ yemeksiz yarım gün / oyun grubu” seçenekleri bulunmaktadır. 5-6 yaş çocuklarına öğle uykusu uygulanmamaktadır. Diğer yaş gruplarındaki tam gün programına devam eden çocuklara uyku saati 13.00-15.00 arasındadır. Çocukların uykuda kullandıkları malzemeleri 15 gün aralıklarla ailelere temizlenmek üzere gönderilir.

Okulumuzda Montessori eğitim köşeleri yanısıra çocuğun oyun ve öğrenme gereksinimi karşılamak ve etkin öğrenmeyi kolaylaştıran ilgi köşeleri (evcilik, kukla, alışveriş, dramatizasyon, tamir araçları, eğitici oyun, bilgisayar, müzik, kitap, sanat) bulunmaktadır. Çocuklar etkinlikleri sırasında gün boyu sabit mekanda kalmayıp, eğitim içeriğine uygun olarak tüm okulu kullanırlar. Geniş bahçemiz çocukların bedensel gelişimine destek verecek oyun araçları yanında, sebze-çiçek yetiştirebileceği “hobi bahçesi”, kum ve su etkinliklerini özgürce yapabilecekleri bölümler içerir. Bahçemiz oyunun yanısıra eğitim programı uygulamalarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Eğitim etkinliklerinde çocuklarımızın çeşitli alanlardaki beceri ve yeteneklerinin farkedilerek ön plana çıkabilmesi eğitim felsefemizde yer alır. Bu nedenle önemle ve özenle planlamalar yapılır. Eğitim etkinlikleri kendi öğretmenlerimiz yanında alanında yeterliliğini kanıtlamış profesyonel eğiticilerle de desteklenir. Müzik, ingilizce, bilgisayar, yaratıcı drama, seramik, resim gibi etkinlikler eğitim programımızın içinde yer alıp, ailelerden ayrı bir ücret talep edilmemektedir. Bale, yoga, modern dans ile yaz programında yer alabilecek yüzme, tenis, basket, binicilik vb “kurs” niteliğindeki etkinlikler ayrıca ücretlendirilir.

Eğitimde “yaşayarak-görerek –içinde yer alarak öğrenme” ilkemizle dış mekanlara gözlem,inceleme ve eğlence amaçlı gezilerimiz ile sinema, tiyatro eğlencelerimiz de programımızın vazgeçilmezlerindendir.

Çocuklarımızın sağlık taramaları anlaşmalı okul doktoru tarafından yürütülür.Tedavi sürecinde alması gereken ilaçları çocuğun adı soyadı ve ilacın verileceği saat ile ölçeği yazılı olarak belirtildiğinde aksatılmadan verilir. Çocukların 2 ay aralıklarla boy ve kilo kontrolu yapılarak aileler bilgilendirilir.

Ailelerin çocukla ilişkilerindeki açmazlarında; sorunlarına yardım ve yol gösterici amaçlı danışma desteği okul yönetimince sağlandığı gibi psikoloğumuz da gerekli çalışmaları yürütür. Ailelerin çocukların günlük yaşamına ilişkin gözlem ve sorularında; Okulumuzun açıklık ilkesi gereği ziyaretlere her zaman hazırdır. Ancak soru ve beklentilerin paylaşılmasına ilişkin bireysel görüşme taleplerinde Okul Yönetiminden randevu alarak talebin iletilmesi; paylaşılacak zamanın sağlıklı olması için önem taşır.

Çocuklarımızın planlanan gelişimsel hedeflere ulaşması sonucu kazanılmış davranışlarındaki başarıları,günlük etkinliklerdeki performansları gözlemlenerek Eğitsel Davranış Grafikleri ve Gözlem Formlarına uygun Dönemsel Raporlar yoluyla aileler, çocuklarının gelişim takipleriyle ilgili bilgilendirilir.

İsteyen ailelerin çocukları için belirlenecek ücret karşılığı servis hizmeti sağlıklı ve güvenli bir şekilde verilmektedir.