MONTESSORİ MATERYALLERİ
TÜRKÇE ENGLISH

MONTESSORİ MATERYALLERİ

Özel olarak hazırlanmış Motessori materyalleri çocuğun öğrenme arzusunu pekiştirmek içindir. Materyaller çocuğun beş duyusuna ve farklı zeka bölümlerine (mantıksal – matematiksel, sözel – dil, görsel – uzamsal, bedensel – kinestetik, müzik – ritmik, kişilerarası, içsel, doğa zekası) hitap ederek, her alandaki gelişiminin en üst düzeyde olmasına, öğrenmesine yardım eder.

Kullanılan duyusal materyaller ile somut dünyadaki soyut kavramları öğrenir ve beş duyusunu en üst düzeyde geliştirir. Matematik, dil,müzik, sanat, coğrafya, botanik, zooloji, tarih ve bilimdeki temel bilgileri alır.Dünyaya farklı bir bakış açısıyla bakmaya başlar.

Pembe Kule

Montessori Pembe Kule
Montessori sınıflarının en ‘ünlü’ materyali olan pembe kule çocuğun 3 boyutta (uzunluk,genişlik ve yükseklik) farklılıkları görsel olarak fark edebilme becerisini geliştirir. Matematik çalışmaları için mükemmel bir hazırlık materyalidir. Aynı zamanda çocuğun küçük kas gelişimi için son derece faydalıdır. Pembe kule ile aynı zamanda küçük-büyük kavramı öğrenilir.

Silindir Bloklar

Montessori Silindir Blok
4 aşamalı olarak çocuğa sunulan silindir bloklar; çocuğun 3 boyutlu objelerdeki boyut farklılıklarını görsel olarak ayırt edebilme becerisini geliştirir. Silindir bloklar 4 adettir. Önce her blok kendi içinde çalışılır daha sonra bloklar 2’li, 3’lü ve 4’lü kombinasyonlar şeklinde kolaydan zora doğru birleştirilir.

Kahverengi Merdiven

Montessori Kahverengi Merdiven
Montessori sınıflarında ‘ünlü’ materyallerden birisi de kahverengi merdivendir. Kahverengi merdiven ile çocuk 2 boyuttaki (genişlik ve yükseklik) farklılıkları görsel olarak fark edebilme becerisini geliştirir. Matematik için iyi bir hazırlık olan bu materyal aynı zamanda çocuğun küçük kas gelişimi için de son derece faydalıdır.Kahverengi merdiven ile aynı zamanda kalın-ince kavramı öğrenilir.

Kırmızı Çubuklar

Montessori Kırmızı Çubuklar
Çocuk kırmızı çubuklar ile 1 boyuttaki (uzunluk) farkı görsel olarak algılayabilme becerisini geliştirir ve uzun-kısa kavramını öğrenir. Matematik çalışmaları için önemli bir materyaldir.

Renk Tabletleri

Montessori Renk Tabletleri
3 farklı kutudan oluşan renk tabletleri ile çocuk önce ana renkleri sonra ara renkleri ve en son olarak da tüm renklerin ‘tonlarını’ öğrenir. Çok farklı oyunlar ile renklendirilen bu materyal bütün sanat çalışmalarına temel oluşturur.

Küçük Küp – Büyük Küp

Montessori Büyük Küçük Küp
Çocuğun boyut, şekil, renk kavramlarını pekiştirme ve bu kavramlar hakkında bildiklerini uygulayabilme fırsatı sunan 2 ayrı materyaldir. Çocuk bu materyaller ile çalışırken aynı zamanda sayıların küpleri olduğu fikrini zihninde fark etmeden oluşturur.

Sayma Çubukları

Montessori Sayma Çubukları
Matematik için başlangıç materyallerinden birisidir. Bu materyalin amacı çocuğun sayıları tanıma ve sıraya koyma becerisini oluşturmaktır.

Yeşil Sayı Kartları

Montessori Yeşil Sayı Kartları
Bu materyal ile amaçlanan sayma çubukları ile çocuğun son derece somut bir şekilde öğrendiği sayıların bu kez sembollerini yani soyut biçimlerini vermektir. Montessori matematik materyallerinde her zaman önce somut olarak öğrenilir daha sonra soyut olan (yani sembol) öğrenilir.

Sayma Çubukları ve Kartlar

Montessori Sayma Çubukları ve Kartlar
Bu materyal ile çocuk sayı ve sembolü birbiri ile eşleştirir.