KARMA YAŞ GRUBU
TÜRKÇE ENGLISH

KARMA YAŞ GRUBU

2-6 yaş arası gruplarımızın öğretmenleri ve eğitim programları birbirinden farklı olmakla beraber, sosyal olarak çocuklarımız olabildiğince iç içe bir yaşam sürmektedir. Sosyal yaşamın bu şekilde canlı tutulması sayesinde paylaşma, kardeşlik, saygı, sevgi, yardımlaşma gibi yaşamın temel taşları sayılabilecek değerler, en doğal şekliyle yaşanarak kişiliğin bir parçası haline gelmektedir.

Çocuklarımızın eğlencesi kadar eğitimi ve öğretimi de erken yaşta büyük önem taşımaktadır. İlk İz Montessori Okulu’ nda çocuklarınız; kendine yetme becerisine sahip, sevgi, saygı, paylaşma, problemlere çözüm bulma gibi disiplinleri kavrayarak, güvenli, ortamına ve topluma adapte olabilen ve ne istediğini bilen bireyler olarak yetişecektir.

İlk İz Montessori Okulunda son derece canlı bir sosyal yaşam hedeflenir. Okul toplumun küçük bir örneği olduğundan, çocuklar günlük yaşantı sırasında yaptıkları davranışlarıyla toplumda üstlendikleri görevleride yansıtırlar. Binanın içinde sınıflar arasında duvar olmadığı için çocuklar özgürce gerçek yaşamın tadını çıkarırlar. Yaşayarak birbirlerinden öğrenirler, paylaşırlar ve gerçek kardeşliğin tadına varırlar. Çocuklar arasında yarış duygusunun yerleşmesi arzu edilmez çünkü başarılı birey başkaları ile değil kendisi ile yarışan bireydir. Bu yöntem ve yönteme özgü düzenlenmiş ortamımızda çocuklar birbirlerini yarış duygusu olmadan severler ve saygı duyarlar. Daha küçük yaşta olanlar kendilerinden büyük çocuklari model alıp sorular sorarken gözlem yapma alışkanlığı edinir. Büyüğüne saygı duymayı, sırasını beklemeyi ve kazandığı diğer olumlu davranışlarını daha çabuk, kolay ve doğal olarak öğrenir. Büyük çocuklar kendilerinden küçüklere yardım ederken; öğrendiklerini pekiştirip, bilgilerini aktararak kullanma olanağı bulurlar. İnsana sevgiyi, korumayı, sorumluluk almayı, aldığı sorumluluğu yerine getirmeyi öğrenir.

Hepimiz biliriz ki çocuklar birbirleriyle çok çabuk ve kolay iletişim kurarlar. Çünkü iki çocuk arasında, yetişkin ile çocuk arasında çok ender kurulabilecek doğal bir uyum vardır. Sonuç olarak ; çocuklar birbirlerinden daha kolay öğrenirler ve problemlerini birbirleriyle daha çabuk çözerler. Yetişkinlerin korumacı ve kollayıcı davranışla yapacakları yardımın gereksizliğini ve kendilerine ne zaman yardım edilmesi gerektiğini en iyi çocuklar bilirler.

İlk İz Montessori Okulu; çocuğu koşulsuz sevmeyi ve ona saygı duymayı öncelikli ilkesi olarak kabul etmiştir. Huzurlu, güvenli ve ferah ortamımızda, çocuklarımızın tüm gereksinimlerini karşılayacak nitelikte, tutarlı ve dengeli bir sevgiyle iletişim kurarak, onlar üzerinde bırakacağımız “ilk ize” güveniyoruz. Sağlıklı, mutlu, hedeflediğimiz profildeki özelliklere sahip çocuklarımızı siz aileleri ile el ele vererek yetişkinlik yıllarına ve hayata hazırlamaya destek olmak istiyoruz.